Ostření HSS vrtáků

Strojní broušení vrtáků

Vrták lze dnes naostřit ručně nebo strojně, přičemž strojní ostření je daleko přesnější, rychlejší a efektivnější. HSS vrtáky se dnes brousí běžně do různých rozměrů. V drtivé většině však je průměr ostřeného HSS nástroje maximálně 80 mm, jelikož záleží na možnostech stroje, do jakého průměru je ostřený nástroj schopen upnout. Naše společnost vlastní jako jedna z mála v celé ČR stroj značky Gühring, který je schopen upnout ostřený nástroj až do průměru 100mm a maximální délka ostřeného HSS vrtáku je 1200mm. Tato bruska je vybavena keramickým kotoučem značky Tyrolit a je při ostření chlazena chladicí emulzí, která zajišťuje kvalitu ostření a odvod vzniklého tepla při broušení, díky čemuž nedochází k vyhřátí broušeného nástroje.

Způsoby ostření vrtáků

Podbroušená kuželová plocha, ε = 118°
Univerzální podbrus pro vrtání do mnoha typů ocelí, železných kovů, umělých hmot a jiných materiálů.
Hrot kuželový podbrus
Podbrus A (zašpičatěné příčné ostří), ε = 118°
Podbrus se zlepšeným výkonem při vrtání a velmi dobrým vystředěním. Tento podbrus je vhodný pro vrtáky používané v průmyslu.
Hrot DIN 1412 forma A
Křížový podbrus C, ε = 118°, 130°, 135°
Speciální podbrus pro třískové obrábění nerezových ocelí a zvláštních materiálů.
Hrot DIN 1412 forma C
Křížový podbrus A-C, ε = 118°
Podbrus se zlepšeným výkonem při vrtání a velmi dobrým vystředěním. Tento podbrus je výhodný pro vrtáky používané v průmyslu. Vyniká delší životností ostří.
Hrot DIN 1412 forma C
Středící hrot, podbrus E, ε = 180°
Speciální podbrus pro vrtáky na sváry.
Hrot DIN 1412 forma E